imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij

W małym kinie

o-projekcie-ilustracjaPrzykurzona czerwień kotar, skrzypienie drewnianych foteli i chrobot zaciąganej w projektorze taśmy. A do tego ten zapach łagodniejący ze wzrostem emocji z ekranu. To wszystko przywodzi na myśl małe kina.

Ale powiedzieć, że kochamy je tylko z sentymentu to za mało by poświęcić im nasz projekt. Wybraliśmy małe kina, bo to miejsca których magia nigdy nie słabnie. Mówiąc o nich, opowiadamy nie tyle o historii kinematografii, architekturze czy zmianach społeczno-gospodarczych, co o zwykłych ludziach, ich emocjach, marzeniach i potrzebach. I mierzymy się z czasem – tym, który nie zawsze był sprzymierzeńcem przybytków X muzy.

O ile więc pytanie o pełne emocji spotkanie ze srebrnym ekranem jest dla nas punktem wyjścia, o tyle pytanie o okiełznanie czasu – punktem dojścia. Naszym celem jest bowiem sprawdzenie jak małe kina powstałe jeszcze przed 1989 rokiem radzą sobie w nowej rzeczywistości. Interesują nas przede wszystkim małe miejscowości (do 40 tys. mieszkańców). Badaniem objęliśmy 100 lokalizacji. Kilkanaście z nich odwiedzimy osobiście, by móc znów wszystkim zmysłami poczuć magię małego kina. Rozpoczęliśmy w maju 2012, a skończymy w grudniu 2012 (a może i później ;)).

Efektem naszych podróży poza badaniami, są także publikowane tu artykuły, fotografie oraz filmy. Dzięki uprzejmości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej mamy też specjalną zakładkę „W małym kinie” na stronie pisf.pl.

Projekt „W małym kinie” jest realizowany przez Fundację Obserwatorium przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem jest Ośrodek Ewaluacji. Teksty powstałe w ramach projektu będą publikowane w „Dwutygodniku” (www.dwutygodnik.com) - piśmie Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz w kwartalniku „Kultura Współczesna” (pismo Narodowego Centrum Kultury).

Zabiegamy też o kolejnych partnerów, patronów i sponsorów. Chętnie też nawiążemy współpracę ze wszystkim, którym los małych kin podobnie jak nam nie jest obojętny. Czekamy na wasze zgłoszenia: biuro@wmalymkinie.pl

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie